Miejska Biblioteka Publiczna

im. T. Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju

book
book

Historia książki : od glinianych tabliczek po e-booki

Autor: Cave, Roderick.




Wstęp
W czasach, gdy twierdzenie o tym, że książka umiera, stało się banałem, warto, oprócz poznania wielu spekulacji na temat przyszłego komunikowania się za pomocą pisma, spojrzeć wstecz, by dowiedzieć się dokładniej, czym książka była w przeszłości.
Niektórzy dziennikarze i bibliotekarze, podobnie jak entuzjaści kompaktów, uważają, że pojawienie się

e-booków oznacza totalną rewolucję. Przewidują, że w najbliższej przyszłości publikowane będą wydawnictwa w całości elektroniczne. Spodziewają się, choć zapowiadane z taką pewnością 20 lat temu wydawnictwa publikacji bezpapierowych się nie pojawiają, że zniknie papier i druk: wszelkie informacje będą udostępniane za pośrednictwem obrazów na ekranie.
Być może popularność e-booków rzeczywiście rośnie, być może drukowane książki rzeczywiście znikną (tak jak gliniane tabliczki babilońskie i zwoje papirusów starożytnego Egiptu, które dawno temu przestały być używane). Wszelkimi środkami przekonuje się nas, że przyszłe książki będą wyłącznie elektroniczne; pewne jest jednak to, że przez minione ponad 10 000 lat ludzkość rozwinęła sposoby przechowywania i przekazywania informacji, które głęboko zakorzeniły się w naszej podświadomości.
Nasze emocjonalne przywiązanie do papierowych książek zdradza wyraźnie wybór, którego dokonaliśmy. Postanowiliśmy, niechętnie, nie pisać w tej książce o introligatorstwie ani o gazetach czy czasopismach, choć niewątpliwie są ważne.
Ponieważ zdecydowaliśmy się na podejście chronologiczne, mogliśmy sobie pozwolić na przedstawienie jednego przykładu na jedno stulecie, musieliśmy więc starannie wybierać książki, które pokażemy. [...]
W wyborze książek kierowaliśmy się zasadą, by pokazać największą ich różnorodność, ze wszystkich kontynentów z wyjątkiem Antarktyki. Książki w rozmaitych formach i stylach, także w postaci sznurków (kipu) czy też pisane na kościach, korze lub liściach palmowych, a także słynne tabliczki gliniane, zwoje papirusowe i welinowe lub papierowe, lepiej znane w Europie bądź Ameryce Północnej. Próbowaliśmy wybrać książki charakterystyczne dla poszczególnego rodzaju, choć niekoniecznie te najbardziej oczywiste. [...]
W czasach, gdy publikuje się więcej "prawdziwych" niż innych książek i coraz łatwiej wydawać je samemu, czy można mówić o zbliżającym się końcu książki drukowanej? Nasza odpowiedź brzmi: nie! Pewne jest, że powstaną nowsze wynalazki, czasami bardzo różniące się (i lepsze) od e-booków. Ale nawet w XXI wieku, jak dowodzą nasze prezentacje, niektórzy ludzie tworzą nowe formy pisanych lub drukowanych książek, stosując metody, które wyglądają na celowe nawiązania do przeszłości, i całkowicie ignorują cyfryzację. Tradycyjne książki będą wciąż wydawane, jeszcze przez długie lata.
Roderick Cave i Sara Ayad

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Roderick Cave i Sara Ayad ; [tłumaczenie Ewa Romkowska].
Hasła:Książka - historia
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Arkady, 2015.
Opis fizyczny:288 s. : il. ; 26 cm.
Uwagi:Bibliogr. s. 270-278. Indeks.
Twórcy:Ayad, Sara.

Romkowska, Ewa. Tł.

Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz
Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Rozdział 1. Na początku...
  3. Rozdział 2. Wschodnie rozwiązania
  4. Rozdział 3. Wuelka klasyka
  5. Rozdział 4. Średniowieczne światy i książka
  6. Rozdział 5. Światło ze Wschodu
  7. Rozdział 6. Stymulatory zmian
  8. Rozdział 7. Niebezpieczny wynalazek
  9. Rozdział 8. Druk w czasach Oświecenia
  10. Rozdział 9. Druk w epoce pary
  11. Rozdział 10. Książka w niespokojnym XX wieku
  12. Rozdział 11. Digitalizacja i przyszłość ksiązki

Zobacz spis treści



Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. dla Dorosłych
al. Wojska Polskiego 4a

Sygnatura: 002
Numer inw.: 56609
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.